29 Ağustos 2010 Pazar

10-11 | Karabükspor - Beşiktaş

Ligin 3. haftası ve biz hâla adam gibi zeminde oynayabilmiş değiliz. Takım top oynamak istedikçe zemin çok büyük engel oluyor, Beşiktaş'ı bozmaya çalışan rakiplerin işine geliyor. Bugün yine Karabük'te patates tarlasından hallice bir zeminde oynandı maç. Böyle büyük meblağlar ödenip oyuncuları bu zeminde oynatmak anca Türkiye'de olur herhalde. Federasyonun kendi bütçesinden -atıyorum 1'er milyon euro- para ayırıp ne bu hal kardeşim, şu zeminleri düzeltin demesi çok zor olmasa gerek.

Zemin konusundaki yakarışlardan sonra geçelim maça. Schuster yönetiminde aşağı yukarı 10 maçı devirdik. Bundan sonra hocanın kafasında büyük değişimler olmazsa 2 farklı öne geçene kadar maçları diken üstünde izleyeceğimiz, 2 farklı öne geçtikten sonra da maçı farka götüreceğimiz gözüküyor. Rakibe yine 5+ pozisyon verildi, defans yine orta sahaya çıktı. Oyunu rakip sahaya yıkıldı, kontralarda arkaya adam kaçırıldı. Maçtan önce Mustafa Denizli'den fikir aldığını düşündüğüm Schuster'in iki sürpriz yumurtası Tabata ve Nobre ile ilk yarıyı üstünlüğümüzle kapandı. İtiraf etmek gerekir ki ilk yarıda oynadığımız oyunla soyunma odasına önde gitmek futbolun adaleti olmadığını ispatlar nitelikteydi.

İkinci yarıda skorun da vermiş olduğu avantajla zemin el verdiğince ayağa toplarla dikine kaleye gidildi. Quaresma sihrini yine yarattı, penaltıyı yaptırdı. Guti, Beşiktaş formasıyla ligde ilk golünü penaltıdan attı. Ardından Quaresma ikinci yarıdaki etkili oyununun ödülünü takımın 4. golünü atarak aldı. O da ligde ilk golünü attı. Sonuç olarak takım deplasmanda 4-1 kazandı, Nobre 8 ay sonra, Guti ve Quaresma da ligde ilk defa gol attı ama oyun yine kafalarda soru işareti oluşturdu. Allah'tan maçtan sonraki basın toplantısında Schuster çok pozisyon verdiklerinin farkında olduklarını ve bunu çözmek için çalışacaklarını söyledi. Önümüzdeki haftaki milli maç arasından sonra Ankaragücü İnönü'ye geliyor. Ardından Saraçoğlu deplasmanına gidiyoruz. Bu oyunla işimizin çok ama çok zor olacağı aşikar. Golü öyle ya da böyle buluyoruz ama defansımıza bir çözüm bulmamız gerekmekte. Bunun ilacının da Schuster'de olduğunu ümit ediyorum...

Hiç yorum yok: